1.Division
Russia
League level:
Second Tier
- Number of teams: 18 teams
- Players: 471
- Foreigners: 52 Players 11.0%
- ø-Market value: €311k
- ø-Age: 26.2
Matchday 16 1995
This page provides an overview of all matches on the selected matchday, with all relevant information for before, during (live) and after the match. The column on the right displays the table and the goalscorer list for the competition at that point in time.
Zenit | 3:0 | Luch | ||
Sat
Jun 10, 1995
|
||||
5.500 · Aleksandr Chebotarev | ||||
Course of play | ||||
27' | 1:0 | |||
70' | 2:0 | |||
80' | 3:0 | |||
Druzhb | 1:0 | Torped | ||
Sat
Jun 10, 1995
|
||||
2.500 · Garyafi Zhafyarov | ||||
Course of play | ||||
60' | 1:0 | |||
Lada | 1:0 | Zarya | ||
Sat
Jun 10, 1995
|
||||
2.000 · Aleksandr Kozhukhov | ||||
Course of play | ||||
60' | 1:0 | |||
Torped | 1:0 | Zvezda | ||
Sat
Jun 10, 1995
|
||||
1.500 · Valentin Kozhukhantsev | ||||
Course of play | ||||
13' | 1:0 | |||
Asmara | 1:1 | Smena- | ||
Sat
Jun 10, 1995
|
||||
200 · Viktor Yapryntsev | ||||
Course of play | ||||
0:1 | 11' | |||
73' | 1:1 | |||
Fakel | 3:1 | Chkalo | ||
Sat
Jun 10, 1995
|
||||
4.000 · Vladimir Geselev | ||||
Course of play | ||||
0:1 | 14' | |||
47' | 1:1 | |||
57' | 2:1 | |||
67' | 3:1 | |||
Sokol- | 2:0 | Lokomo | ||
Sat
Jun 10, 1995
|
||||
5.000 · Yuriy Chebotarev | ||||
Course of play | ||||
66' | 1:0 | |||
81' | 2:0 | |||
Irtysh | 1:1 | SHNK | ||
Sat
Jun 10, 1995
|
||||
2.000 · Anatoliy Beznyak | ||||
Course of play | ||||
15' | 1:0 | |||
1:1 | 30' | |||
Balt. | 4:0 | Ocean | ||
Sat
Jun 10, 1995
|
||||
18.000 · Vyacheslav Sorokin | ||||
Course of play | ||||
24' | 1:0 | |||
75' | 2:0 | |||
83' | 3:0 | |||
88' | ||||
90' | 4:0 | |||
Kolos | 1:2 | NKN | ||
Sat
Jun 10, 1995
|
||||
3.000 · Anatoli Kiselev | ||||
Course of play | ||||
5' | 1:0 | |||
1:1 | 54' | |||
1:2 | 66' | |||
Table 1.Division 1995
# | Club | Matches | +/- | Pts | |
---|---|---|---|---|---|
1 | Baltika | 15 | 19 | 35 | |
2 | Luch Vladivostok | 16 | 3 | 29 | |
3 | Zenit S-Pb | 15 | 13 | 28 | |
4 | Stavropol | 15 | 8 | 25 | |
5 | Neftekhimik | 15 | 5 | 25 | |
6 | Fakel Voronezh | 15 | 4 | 25 | |
7 | Shinnik Yaroslav | 15 | 1 | 25 | |
8 | Lada Togliatti | 15 | 4 | 24 | |
9 | Druzhba Maikop | 15 | 3 | 24 | |
10 | Sokol-PZD | 16 | 5 | 23 | |
11 | Uralan | 15 | 2 | 23 | |
11 | Torpedo Arzamas | 15 | 2 | 23 | |
13 | L. Chita | 15 | -6 | 22 | |
14 | Kolos Krasnodar | 15 | 3 | 21 | |
15 | Zvezda Irkutsk | 15 | -4 | 21 | |
16 | Chkalovets | 15 | -5 | 20 | |
17 | Zarya L-K. | 15 | 2 | 17 | |
18 | Ocean Nakhodka | 16 | -10 | 16 | |
19 | Smena-Saturn | 15 | -7 | 15 | |
20 | Asmaral Moskau | 16 | -8 | 15 | |
21 | Irtysh Omsk | 16 | -15 | 15 | |
22 | Torpedo Volzhsky | 16 | -19 | 11 |
Who do you want to win?
In this match you stick with...