1.Division
Russia
League level:
Second Tier
- Number of teams: 18 teams
- Players: 474
- Foreigners: 52 Players 11.0%
- ø-Market value: €309k
- ø-Age: 26.2
Matchday 13 1996
This page provides an overview of all matches on the selected matchday, with all relevant information for before, during (live) and after the match. The column on the right displays the table and the goalscorer list for the competition at that point in time.
(1.) Fakel | 3:0 | Saturn (7.) | ||
Wed
Jun 5, 1996
|
||||
12.000 · Viktor Denisov | ||||
Course of play | ||||
29' | 1:0 | |||
59' | 2:0 | |||
80' | 3:0 | |||
(22.) Chkalo | 0:1 | SHNK (11.) | ||
Wed
Jun 5, 1996
|
||||
9.000 · Lom-Ali Ibragimov | ||||
Course of play | ||||
0:1 | 73' | |||
(18.) Zvezda | 0:0 | Luch (20.) | ||
Wed
Jun 5, 1996
|
||||
4.000 · Sergey Zuev |
(8.) Torped | 3:0 | Sparta (9.) | ||
Wed
Jun 5, 1996
|
||||
3.500 · Feyzudin Erzimanov | ||||
Course of play | ||||
64' | 1:0 | |||
80' | 2:0 | |||
86' | 3:0 | |||
(3.) Dinamo | 1:0 | Lokomo (12.) | ||
Wed
Jun 5, 1996
|
||||
5.500 · Viktor Pyshkin | ||||
Course of play | ||||
44' | 1:0 | |||
75' | ||||
(21.) Lokomo | 3:1 | Ocean (10.) | ||
Wed
Jun 5, 1996
|
||||
4.100 · Oleg Kulakov | ||||
Course of play | ||||
10' | 1:0 | |||
21' | 2:0 | |||
76' | 3:0 | |||
3:1 | 86' | |||
(19.) Uralan | 3:1 | Dinamo (4.) | ||
Wed
Jun 5, 1996
|
||||
5.100 · Andrey Butenko | ||||
Course of play | ||||
60' | 1:0 | |||
63' | ||||
70' | 2:0 | |||
2:1 | 85' | |||
88' | 3:1 | |||
(13.) Metall | 2:1 | G-G Iz (2.) | ||
Wed
Jun 5, 1996
|
||||
6.000 · Valentin Kozhukhantsev | ||||
Course of play | ||||
0:1 | 18' | |||
80' | 1:1 | |||
85' | 2:1 | |||
(5.) Sokol- | 3:0 | Torped (16.) | ||
Wed
Jun 5, 1996
|
||||
8.000 · Pavel Stipidi | ||||
Course of play | ||||
35' | ||||
48' | 1:0 | |||
64' | 2:0 | |||
70' | 3:0 | |||
(15.) Zarya | 3:0 | NKN (17.) | ||
Wed
Jun 5, 1996
|
||||
2.000 · Sergey Gusev | ||||
Course of play | ||||
3' | 1:0 | |||
21' | 2:0 | |||
84' | 3:0 | |||
Table 1.Division 1996
# | Club | Matches | +/- | Pts | |
---|---|---|---|---|---|
1 | Fakel Voronezh | 13 | 13 | 25 | |
2 | Din-Gaz Tyumen | 12 | 9 | 24 | |
3 | Sokol-PZD | 13 | 7 | 23 | |
4 | Gazovik-Gazprom | 13 | 7 | 22 | |
5 | Torpedo Volzhsky | 13 | 3 | 21 | |
6 | Stavropol | 12 | 4 | 20 | |
7 | Druzhba Maikop | 12 | 8 | 18 | |
8 | Shinnik Yaroslav | 12 | 6 | 18 | |
9 | Met. Krasnoyarsk | 12 | 1 | 18 | |
10 | Saturn Ramenskoe | 12 | -1 | 18 | |
11 | Zarya L-K. | 12 | 3 | 17 | |
12 | Ocean Nakhodka | 13 | -5 | 17 | |
13 | Spartak Nalchik | 12 | -5 | 17 | |
14 | Uralan | 13 | -5 | 16 | |
15 | Lokomotiv S-Pb | 12 | 0 | 15 | |
16 | Kuban Krasnodar | 12 | -3 | 15 | |
17 | Torpedo Arzamas | 12 | -3 | 14 | |
18 | Zvezda Irkutsk | 12 | -6 | 14 | |
19 | Neftekhimik | 13 | -8 | 14 | |
20 | L. Chita | 12 | -3 | 11 | |
21 | Luch Vladivostok | 13 | -10 | 11 | |
22 | Chkalovets | 12 | -12 | 8 |
Who do you want to win?
In this match you stick with...