To use this site, please enable Javascript.

Vasyl Kobin

Date of birth/Age: May 24, 1985 (35)

Place of birth: UdSSR Strabychovo, ...

Citizenship: Ukraine Ukraine

Coaching Licence : UEFA Pro Licence

Avg. term as coach : 1,76 Years

Preferred formation : 4-1-4-1

Vasyl Kobin
fcminaj.com
Without Club
Without Club Last position:
Manager
FK Minaj
Date left: Mar 24, 2021

Personal Details

Name in Home Country /
Full Name:
Ко́бін Васи́ль Васи́льович
Date of Birth: May 24, 1985
Place of Birth: Strabychovo, Zakarpattia Region  UdSSR
Age: 35
Citizenship: Ukraine  Ukraine
Avg. term as coach: 1,76 Years
Coaching Licence: UEFA Pro Licence
Preferred formation: 4-1-4-1

History

This is an overview of the career of a manager.

wappenClubAppointedIn charge untilPositionMatchesPPM
FK Minaj19/20 (Jun 19, 2019) 20/21 (Mar 24, 2021) Manager551,65
Transfer history as a player

This page displays all transfers for the selected player. Alongside the date of the transfer, the clubs involved and the transfer fee, it also displays the market value of the player at the time of the transfer.

Season Date Left Joined MV Fee  
18/19 May 16, 2019 Without Club Retired - -
18/19 Jan 22, 2019 FK Minaj Without Club 150 k € -
18/19 Aug 14, 2018 Without Club FK Minaj 400 k € -
18/19 Jul 1, 2018 Tobol Kostanay Without Club 400 k € -
17/18 Feb 7, 2018 NK Veres Rivne Tobol Kostanay 400 k € free transfer
17/18 Aug 3, 2017 Shakhtar Donetsk NK Veres Rivne 400 k € free transfer
14/15 Jun 30, 2015 Shakhtjor Soligorsk Shakhtar Donetsk 800 k € End of loan
14/15 Apr 1, 2015 Shakhtar Donetsk Shakhtjor Soligorsk 800 k € loan transfer
14/15 Mar 31, 2015 Metalist Kharkiv Shakhtar Donetsk 800 k € End of loan
14/15 Aug 12, 2014 Shakhtar Donetsk Metalist Kharkiv 700 k € loan transfer
09/10 Jul 1, 2009 Karpaty Lviv Shakhtar Donetsk 1,00 m € ?
06/07 Jul 1, 2006 Zakarpattia Uzhgorod Karpaty Lviv - free transfer
04/05 Jul 1, 2004 Goverla Uzhgorod II Zakarpattia Uzhgorod - -
02/03 Jul 1, 2002 Unknown Goverla Uzhgorod II - ?
Total transfer fees: 0