Regional League East
Austria
League level:
Third Tier
- Number of teams: 16 teams
- Players: 384
- Foreigners: 99 Players 25.8%
- ø-Market value: €4k
- ø-Age: 24.0
Complete Regional League East schedule
This page displays all fixtures for the current season. All matchdays are displayed in chronological order.
1.Matchday
Home | Result | Away | ||||
---|---|---|---|---|---|---|
Fri 8/2/197:00 PM | ||||||
(2.) SC Neusiedl/See | 3:0 | Leobendorf (15.) | ||||
7:30 PM | ||||||
(12.) Traiskirchen | 1:3 | Wiener Viktoria (5.) | ||||
(16.) Drassburg | 0:5 | SV Stripfing (1.) | ||||
(8.) FC Marchfeld | 1:0 | Mattersburg II (10.) | ||||
(11.) Mauerwerk | 1:3 | Wiener SC (4.) | ||||
(6.) Ebreichsdorf | 2:0 | Bruck/L. (14.) | ||||
Sat 8/3/195:30 PM | ||||||
(3.) Wiener Neustadt | 3:1 | Wiener Linien (13.) | ||||
Tue 8/27/197:00 PM | ||||||
(7.) Rapid Wien II | 2:1 | FC Admira II (9.) |
2.Matchday
Home | Result | Away | ||||
---|---|---|---|---|---|---|
Fri 8/9/195:30 PM | ||||||
(15.) Wiener Linien | 0:2 | Ebreichsdorf (3.) | ||||
7:00 PM | ||||||
(2.) SC Neusiedl/See | 2:0 | Wiener Viktoria (8.) | ||||
(14.) Mattersburg II | 0:2 | Drassburg (10.) | ||||
7:30 PM | ||||||
(11.) Traiskirchen | 2:2 | Rapid Wien II (6.) | ||||
(1.) Wiener SC | 4:1 | Wiener Neustadt (9.) | ||||
Sat 8/10/195:30 PM | ||||||
(5.) SV Stripfing | 1:1 | Mauerwerk (12.) | ||||
7:00 PM | ||||||
(16.) Leobendorf | 1:3 | Bruck/L. (7.) | ||||
Sun 8/11/194:00 PM | ||||||
(13.) FC Admira II | 0:1 | FC Marchfeld (4.) |
3.Matchday
Home | Result | Away | ||||
---|---|---|---|---|---|---|
Fri 8/16/197:00 PM | ||||||
(3.) Rapid Wien II | 1:0 | SC Neusiedl/See (4.) | ||||
(9.) Bruck/L. | 2:3 | Wiener Linien (13.) | ||||
7:30 PM | ||||||
(2.) FC Marchfeld | 1:0 | Traiskirchen (14.) | ||||
(6.) Drassburg | 1:0 | FC Admira II (16.) | ||||
(1.) Ebreichsdorf | 3:1 | Wiener SC (5.) | ||||
(15.) Mauerwerk | 0:2 | Mattersburg II (10.) | ||||
Sat 8/17/195:30 PM | ||||||
(8.) Wiener Neustadt | 1:1 | SV Stripfing (7.) | ||||
7:00 PM | ||||||
(12.) Leobendorf | 3:1 | Wiener Viktoria (11.) |
4.Matchday
Home | Result | Away | ||||
---|---|---|---|---|---|---|
Fri 8/23/196:30 PM | ||||||
(10.) Traiskirchen | 3:2 | Drassburg (8.) | ||||
7:00 PM | ||||||
(6.) SC Neusiedl/See | 1:3 | FC Marchfeld (2.) | ||||
(11.) Mattersburg II | 1:2 | Wiener Neustadt (5.) | ||||
(3.) Rapid Wien II | 3:0 | Wiener Viktoria (15.) | ||||
7:30 PM | ||||||
(4.) Wiener SC | 3:1 | Bruck/L. (13.) | ||||
(12.) FC Admira II | 2:1 | Mauerwerk (16.) | ||||
Sat 8/24/195:30 PM | ||||||
(9.) SV Stripfing | 0:1 | Ebreichsdorf (1.) | ||||
7:00 PM | ||||||
(7.) Leobendorf | 1:0 | Wiener Linien (14.) |
5.Matchday
Home | Result | Away | ||||
---|---|---|---|---|---|---|
Fri 8/30/197:00 PM | ||||||
(15.) Bruck/L. | 1:3 | SV Stripfing (7.) | ||||
(2.) Rapid Wien II | 3:0 | Leobendorf (9.) | ||||
7:30 PM | ||||||
(11.) Mauerwerk | 5:1 | Traiskirchen (13.) | ||||
(1.) FC Marchfeld | 2:1 | Wiener Viktoria (16.) | ||||
(3.) Ebreichsdorf | 2:2 | Mattersburg II (12.) | ||||
Sat 8/31/194:30 PM | ||||||
(4.) Wiener Neustadt | 2:1 | FC Admira II (14.) | ||||
6:00 PM | ||||||
(10.) Drassburg | 1:4 | SC Neusiedl/See (5.) | ||||
(8.) Wiener Linien | 2:1 | Wiener SC (6.) |
6.Matchday
Home | Result | Away | ||||
---|---|---|---|---|---|---|
Fri 9/6/196:45 PM | ||||||
(14.) Mattersburg II | 1:2 | Bruck/L. (10.) | ||||
(12.) Leobendorf | 1:6 | Wiener SC (4.) | ||||
(5.) SC Neusiedl/See | 2:1 | Mauerwerk (13.) | ||||
(9.) Traiskirchen | 3:0 | Wiener Neustadt (7.) | ||||
Sat 9/7/194:00 PM | ||||||
(16.) Wiener Viktoria | 0:1 | Drassburg (8.) | ||||
4:30 PM | ||||||
(6.) SV Stripfing | 3:0 | Wiener Linien (11.) | ||||
Sun 9/8/194:00 PM | ||||||
(15.) FC Admira II | 2:2 | Ebreichsdorf (2.) | ||||
Tue 10/22/197:00 PM | ||||||
(3.) Rapid Wien II | 2:3 | FC Marchfeld (1.) |
7.Matchday
Home | Result | Away | ||||
---|---|---|---|---|---|---|
Fri 9/13/197:00 PM | ||||||
(8.) Bruck/L. | 4:2 | FC Admira II (15.) | ||||
7:30 PM | ||||||
(4.) Wiener SC | 2:1 | SV Stripfing (6.) | ||||
(2.) Ebreichsdorf | 3:1 | Traiskirchen (12.) | ||||
(10.) Drassburg | 1:5 | Rapid Wien II (3.) | ||||
(1.) FC Marchfeld | 2:0 | Leobendorf (13.) | ||||
Sat 9/14/194:30 PM | ||||||
(7.) Wiener Neustadt | 1:2 | SC Neusiedl/See (5.) | ||||
6:00 PM | ||||||
(9.) Wiener Linien | 2:1 | Mattersburg II (14.) | ||||
Tue 9/17/197:30 PM | ||||||
(11.) Mauerwerk | 2:0 | Wiener Viktoria (16.) |
8.Matchday
Home | Result | Away | ||||
---|---|---|---|---|---|---|
Fri 9/20/196:30 PM | ||||||
(12.) Traiskirchen | 0:1 | Bruck/L. (7.) | ||||
7:00 PM | ||||||
(16.) Mattersburg II | 2:4 | Wiener SC (3.) | ||||
(4.) Rapid Wien II | 1:1 | Mauerwerk (11.) | ||||
(5.) SC Neusiedl/See | 0:3 | Ebreichsdorf (2.) | ||||
7:30 PM | ||||||
(1.) FC Marchfeld | 4:1 | Drassburg (10.) | ||||
8:00 PM | ||||||
(15.) FC Admira II | 1:1 | Wiener Linien (8.) | ||||
Sat 9/21/194:00 PM | ||||||
(13.) Wiener Viktoria | 5:0 | Wiener Neustadt (9.) | ||||
6:00 PM | ||||||
(14.) Leobendorf | 2:3 | SV Stripfing (6.) |
9.Matchday
Home | Result | Away | ||||
---|---|---|---|---|---|---|
Fri 9/27/197:00 PM | ||||||
(8.) Bruck/L. | 1:4 | SC Neusiedl/See (5.) | ||||
7:30 PM | ||||||
(9.) Drassburg | 1:0 | Leobendorf (14.) | ||||
(3.) Wiener SC | 3:0 | FC Admira II (15.) | ||||
(11.) Mauerwerk | 0:4 | FC Marchfeld (1.) | ||||
Sat 9/28/194:00 PM | ||||||
(6.) SV Stripfing | 1:0 | Mattersburg II (16.) | ||||
6:00 PM | ||||||
(7.) Wiener Linien | 1:0 | Traiskirchen (12.) | ||||
(2.) Ebreichsdorf | 6:1 | Wiener Viktoria (13.) | ||||
7:30 PM | ||||||
(10.) Wiener Neustadt | 0:1 | Rapid Wien II (4.) |
10.Matchday
Home | Result | Away | ||||
---|---|---|---|---|---|---|
Fri 10/4/196:30 PM | ||||||
(14.) Traiskirchen | 1:3 | Wiener SC (2.) | ||||
7:00 PM | ||||||
(4.) Rapid Wien II | 0:0 | Ebreichsdorf (3.) | ||||
(6.) SC Neusiedl/See | 0:4 | Wiener Linien (7.) | ||||
7:30 PM | ||||||
(8.) Drassburg | 5:2 | Mauerwerk (11.) | ||||
(1.) FC Marchfeld | 3:2 | Wiener Neustadt (10.) | ||||
Sat 10/5/194:00 PM | ||||||
(13.) Wiener Viktoria | 2:2 | Bruck/L. (9.) | ||||
Sun 10/6/194:00 PM | ||||||
(16.) Leobendorf | 0:3 | Mattersburg II (12.) | ||||
(15.) FC Admira II | 0:0 | SV Stripfing (5.) |
11.Matchday
Home | Result | Away | ||||
---|---|---|---|---|---|---|
Fri 10/11/197:00 PM | ||||||
(11.) Mattersburg II | 2:1 | FC Admira II (15.) | ||||
(9.) Bruck/L. | 1:2 | Rapid Wien II (4.) | ||||
7:30 PM | ||||||
(12.) Wiener Neustadt | 2:6 | Drassburg (7.) | ||||
(10.) Mauerwerk | 2:0 | Leobendorf (16.) | ||||
(2.) Wiener SC | 2:1 | SC Neusiedl/See (6.) | ||||
(3.) Ebreichsdorf | 0:0 | FC Marchfeld (1.) | ||||
Sat 10/12/193:30 PM | ||||||
(5.) SV Stripfing | 2:1 | Traiskirchen (14.) | ||||
6:00 PM | ||||||
(8.) Wiener Linien | 0:0 | Wiener Viktoria (13.) |
12.Matchday
Home | Result | Away | ||||
---|---|---|---|---|---|---|
Thu 10/17/197:30 PM | ||||||
(12.) Mauerwerk | 0:2 | Wiener Neustadt (11.) | ||||
Fri 10/18/197:00 PM | ||||||
(6.) SC Neusiedl/See | 2:0 | SV Stripfing (5.) | ||||
(4.) Rapid Wien II | 1:1 | Wiener Linien (8.) | ||||
7:30 PM | ||||||
(7.) Drassburg | 0:0 | Ebreichsdorf (3.) | ||||
(15.) Traiskirchen | 2:4 | Mattersburg II (9.) | ||||
(1.) FC Marchfeld | 1:0 | Bruck/L. (10.) | ||||
Sat 10/19/194:00 PM | ||||||
(13.) Wiener Viktoria | 3:2 | Wiener SC (2.) | ||||
6:00 PM | ||||||
(16.) Leobendorf | 0:1 | FC Admira II (14.) |
13.Matchday
Home | Result | Away | ||||
---|---|---|---|---|---|---|
Fri 10/25/197:00 PM | ||||||
(11.) Bruck/L. | 0:0 | Drassburg (7.) | ||||
(9.) Mattersburg II | 3:0 | SC Neusiedl/See (6.) | ||||
7:30 PM | ||||||
(4.) Wiener SC | 0:4 | Rapid Wien II (2.) | ||||
(10.) Wiener Neustadt | 6:1 | Leobendorf (16.) | ||||
(3.) Ebreichsdorf | 1:1 | Mauerwerk (13.) | ||||
Sat 10/26/193:00 PM | ||||||
(5.) SV Stripfing | 0:1 | Wiener Viktoria (12.) | ||||
6:00 PM | ||||||
(8.) Wiener Linien | 1:1 | FC Marchfeld (1.) | ||||
Sun 10/27/194:00 PM | ||||||
(15.) FC Admira II | 0:1 | Traiskirchen (14.) |
14.Matchday
Home | Result | Away | ||||
---|---|---|---|---|---|---|
Thu 10/31/197:30 PM | ||||||
(7.) Drassburg | 2:2 | Wiener Linien (8.) | ||||
Fri 11/1/192:00 PM | ||||||
(6.) SC Neusiedl/See | 1:5 | FC Admira II (14.) | ||||
7:00 PM | ||||||
(2.) Rapid Wien II | 1:0 | SV Stripfing (5.) | ||||
7:30 PM | ||||||
(1.) FC Marchfeld | 2:0 | Wiener SC (4.) | ||||
Sat 11/2/192:00 PM | ||||||
(13.) Mauerwerk | 2:2 | Bruck/L. (12.) | ||||
3:00 PM | ||||||
(10.) Wiener Viktoria | 3:1 | Mattersburg II (11.) | ||||
5:30 PM | ||||||
(16.) Leobendorf | 0:0 | Traiskirchen (15.) | ||||
(9.) Wiener Neustadt | 1:0 | Ebreichsdorf (3.) |
15.Matchday
Home | Result | Away | ||||
---|---|---|---|---|---|---|
Fri 11/8/196:30 PM | ||||||
(14.) Traiskirchen | 5:1 | SC Neusiedl/See (8.) | ||||
7:00 PM | ||||||
(13.) Bruck/L. | 2:5 | Wiener Neustadt (6.) | ||||
(11.) Mattersburg II | 0:1 | Rapid Wien II (2.) | ||||
7:30 PM | ||||||
(4.) Wiener SC | 0:0 | Drassburg (7.) | ||||
(3.) Ebreichsdorf | 1:0 | Leobendorf (16.) | ||||
Sat 11/9/192:00 PM | ||||||
(5.) SV Stripfing | 2:1 | FC Marchfeld (1.) | ||||
6:00 PM | ||||||
(9.) Wiener Linien | 0:1 | Mauerwerk (12.) | ||||
Sun 11/10/194:00 PM | ||||||
(15.) FC Admira II | 1:3 | Wiener Viktoria (10.) |
16.Matchday
Home | Result | Away | ||||
---|---|---|---|---|---|---|
Fri 11/15/197:00 PM | ||||||
(12.) Bruck/L. | 1:0 | Ebreichsdorf (3.) | ||||
(11.) Mattersburg II | 3:1 | FC Marchfeld (1.) | ||||
7:30 PM | ||||||
(15.) FC Admira II | 1:1 | Rapid Wien II (2.) | ||||
(4.) Wiener SC | 2:2 | Mauerwerk (13.) | ||||
Sat 11/16/192:00 PM | ||||||
(5.) SV Stripfing | 1:0 | Drassburg (8.) | ||||
3:00 PM | ||||||
(10.) Wiener Viktoria | 3:3 | Traiskirchen (14.) | ||||
5:00 PM | ||||||
(16.) Leobendorf | 0:0 | SC Neusiedl/See (9.) | ||||
6:00 PM | ||||||
(6.) Wiener Linien | 2:1 | Wiener Neustadt (7.) |
17.Matchday
Home | Result | Away | ||||
---|---|---|---|---|---|---|
Fri 2/28/207:00 PM | ||||||
(2.) Rapid Wien II | 0:0 | Traiskirchen (14.) | ||||
7:30 PM | ||||||
(3.) Ebreichsdorf | 0:0 | Wiener Linien (7.) | ||||
(10.) Drassburg | 0:1 | Mattersburg II (9.) | ||||
(8.) Wiener Neustadt | 0:0 | Wiener SC (4.) | ||||
Sat 2/29/203:00 PM | ||||||
(13.) Bruck/L. | 1:1 | Leobendorf (16.) | ||||
(6.) Wiener Viktoria | 3:0 | SC Neusiedl/See (11.) | ||||
(1.) FC Marchfeld | 1:1 | FC Admira II (15.) | ||||
5:00 PM | ||||||
(12.) Mauerwerk | 2:0 | SV Stripfing (5.) |
18.Matchday
Home | Result | Away | ||||
---|---|---|---|---|---|---|
Fri 3/6/207:00 PM | ||||||
(11.) SC Neusiedl/See | 2:2 | Rapid Wien II (2.) | ||||
(8.) Mattersburg II | 4:1 | Mauerwerk (12.) | ||||
7:30 PM | ||||||
(4.) Wiener SC | 1:2 | Ebreichsdorf (3.) | ||||
Sat 3/7/203:30 PM | ||||||
(5.) SV Stripfing | 1:0 | Wiener Neustadt (10.) | ||||
(7.) Wiener Viktoria | 2:1 | Leobendorf (16.) | ||||
4:00 PM | ||||||
(6.) Wiener Linien | 3:0 | Bruck/L. (13.) | ||||
Sun 3/8/203:30 PM | ||||||
(15.) FC Admira II | 1:2 | Drassburg (9.) | ||||
5:00 PM | ||||||
(14.) Traiskirchen | 1:3 | FC Marchfeld (1.) |