For using this site, please activate JavaScript.

Type of cup: Czech Republic Domestic Cup

Participants: 102

Current champions: AC Sparta PrahaAC Sparta Praha

Most valuable player: Adam Hlozek  9,00 mil. €

ø-Market value: 117 thousand €

MOL Cup
341.png
Tournament records
Wins: AC Sparta Praha Sparta Praha 7 time(s)
Matches:   35 games
Goals:   15 goals
Info
Filter by season:
Knockout stage 19/20
Date Home team Home team Away team Away team
Final
Wed Jul 1, 2020 Slovan Liberec FC Slovan Liberec 1:2 AC Sparta Praha Sparta Praha
Semi-Finals
Wed Jun 17, 2020 Sigma Olomouc SK Sigma Olomouc 1:2 FC Slovan Liberec Slovan Liberec
Sparta Praha AC Sparta Praha 2:1 FC Viktoria Plzen Viktoria Plzen
Quarter-Finals
Wed Mar 4, 2020 Sigma Olomouc SK Sigma Olomouc 3:1 FK Jablonec FK Jablonec
Viktoria Plzen FC Viktoria Plzen 4:2 FK Mladá Boleslav Mladá Boleslav
Slovácko 1.FC Slovácko 0:1 on pens FC Slovan Liberec Slovan Liberec
Sparta Praha AC Sparta Praha 5:0 FC Banik Ostrava Banik Ostrava
Round of 16
Tue Oct 29, 2019 SFC Opava Slezsky FC Opava 0:2 AET FK Jablonec FK Jablonec
Sigma Olomouc SK Sigma Olomouc 4:0 FK Dukla Prag Dukla Prague
Wed Oct 30, 2019 Chlumec n/Cidl. FK Chlumec nad Cidlinou 3:4 AET FC Viktoria Plzen Viktoria Plzen
Mladá Boleslav FK Mladá Boleslav 3:1 FC FASTAV Zlin FC Zlin
Banik Ostrava FC Banik Ostrava 2:0 AET SK Slavia Prague Slavia Prague
C. Budejovice SK Dynamo Ceske Budejovice 0:4 AC Sparta Praha Sparta Praha
Slovan Liberec FC Slovan Liberec 2:0 FK Teplice FK Teplice
Wed Nov 6, 2019 Slovácko 1.FC Slovácko 3:1 AET FK Viktoria Zizkov Viktoria Zizkov
Third Round
Tue Sep 24, 2019 Baník Sokolov FK Baník Sokolov 0:1 Slezsky FC Opava SFC Opava
SK Benesov SK Benesov 1:3 1.FC Slovácko Slovácko
FK Varnsdorf FK Varnsdorf 1:2 FC FASTAV Zlin FC Zlin
Wed Sep 25, 2019 Domazlice TJ Jiskra Domazlice 1:3 FK Dukla Prag Dukla Prague
FC Hlucin FC Hlucin 1:3 FC Viktoria Plzen Viktoria Plzen
Loko Vltavin Loko Vltavin 1:4 SK Dynamo Ceske Budejovice C. Budejovice
Slavia Prague SK Slavia Prague 8:0 FK Slavoj Vysehrad FK Slavoj
MFK Karvina MFK Karvina 0:2 FK Viktoria Zizkov Viktoria Zizkov
FC Vysocina FC Vysocina Jihlava 1:2 AC Sparta Praha Sparta Praha
Slovan Liberec FC Slovan Liberec 3:1 1.SK Prostejov 1.SK Prostejov
Banik Ostrava FC Banik Ostrava 2:0 FC Hradec Králové Hradec Králové
Tue Oct 1, 2019 Mladá Boleslav FK Mladá Boleslav 4:2 MFK Chrudim Chrudim
FK Jablonec FK Jablonec 3:2 FC Zbrojovka Brno Zbrojovka Brno
FK Teplice FK Teplice 2:1 FK Fotbal Trinec Fotbal Trinec
Sigma Olomouc SK Sigma Olomouc 4:2 SK Lisen SK Lisen
Wed Oct 2, 2019 Chlumec n/Cidl. FK Chlumec nad Cidlinou 2:1 FC Bohemians Prag 1905 Bohemians 1905
Second Round
Tue Aug 27, 2019 Dolni Benesov FC MSA Dolni Benesov 2:3 1.SK Prostejov 1.SK Prostejov
Rosice FC Slovan Rosice 1:5 SK Sigma Olomouc Sigma Olomouc
Val. Mezirici TJ Valasske Mezirici 0:5 FK Fotbal Trinec Fotbal Trinec
SFK Vrchovina SFK Vrchovina 0:5 1.FC Slovácko Slovácko
Wed Aug 28, 2019 Usti nad Orlici Jiskra Usti nad Orlici 0:2 SK Dynamo Ceske Budejovice C. Budejovice
Slovan Velvary Slovan Velvary 0:1 FK Viktoria Zizkov Viktoria Zizkov
SK Zapy SK Zapy 2:3 FC Bohemians Prag 1905 Bohemians 1905
Domazlice TJ Jiskra Domazlice 3:2 on pens FK Ustí nad Labem Ustí nad Labem
FC Pisek FC Pisek 1:3 FK Teplice FK Teplice
Motorlet Prague FK Motorlet Prague 0:5 FK Slavoj Vysehrad FK Slavoj
Kraluv Dvur FK Kraluv Dvur 0:2 FK Dukla Prag Dukla Prague
Frydek-Mistek MFK Frydek-Mistek 1:3 MFK Karvina MFK Karvina
Chlumec n/Cidl. FK Chlumec nad Cidlinou 2:1 1.FK Pribram 1.FK Pribram
FC MAS Taborsko FC MAS Taborsko 4:5 on pens FK Varnsdorf FK Varnsdorf
Sokol Lanzhot TJ Sokol Lanzhot 1:3 FC Banik Ostrava Banik Ostrava
Loko Vltavin Loko Vltavin 2:1 FC Sellier & Bellot Vlašim Vlašim
Mar. Lazne Viktoria Marianske Lazne 2:5 FC Slovan Liberec Slovan Liberec
1.FC Olesnice 1.FC Olesnice 0:6 Slezsky FC Opava SFC Opava
Petrkovice FC Odra Petrkovice 3:4 AET FC Zbrojovka Brno Zbrojovka Brno
SK Unicov SK Unicov 1:4 FC FASTAV Zlin FC Zlin
FK Prepere FK Prepere 0:1 MFK Chrudim Chrudim
Stechovice FK Stechovice 1:4 FK Baník Sokolov Baník Sokolov
Tue Sep 3, 2019 SK Benesov SK Benesov 2:1 FK Pardubice FK Pardubice
Wed Sep 4, 2019 Admira Praha FK Admira Praha 1:2 FC Hradec Králové Hradec Králové
Sokol Hostoun Sokol Hostoun 1:6 FC Vysocina Jihlava FC Vysocina
Tue Sep 10, 2019 FC Hlucin FC Hlucin 4:2 MFK Vitkovice Vitkovice
First Round
Wed Aug 7, 2019 Nachod-Destne FK Nachod-Destne 0:5 FK Viktoria Zizkov Viktoria Zizkov
Tue Aug 13, 2019 SK Kladno SK Kladno 1:2 FK Stechovice Stechovice
FK Brandys FK Brandys nad Labem 0:10 FK Ustí nad Labem Ustí nad Labem
Meteor Praha FK Meteor Praha 1:3 MFK Chrudim Chrudim
Olympie Brezova FK Olympie Brezova 0:3 Viktoria Marianske Lazne Mar. Lazne
Wed Aug 14, 2019 FK Kolin FK Kolin 0:1 Jiskra Usti nad Orlici Usti nad Orlici
CLU Beroun Cesky Lev Union Beroun 0:7 FK Dukla Prag Dukla Prague
Aritma Praha Aritma Praha 0:1 FK Admira Praha Admira Praha
FK Novy Jicin FK Novy Jicin 2:3 MFK Frydek-Mistek Frydek-Mistek
Banik Sous FK Banik Sous 0:3 FK Baník Sokolov Baník Sokolov
Sp. Sobeslav Spartak Sobeslav 0:2 SK Benesov SK Benesov
1.FC Olesnice 1.FC Olesnice 2:1 FC Viktoria Otrokovice Otrokovice
Sokol Libis TJ Sokol Libis 0:2 SK Zapy SK Zapy
Strani FC Strani 1:3 1.SK Prostejov 1.SK Prostejov
Sokol Hostoun Sokol Hostoun 2:1 FC Slavia Karlovy Vary Karlovy Vary
Motorlet Prague FK Motorlet Prague 4:0 FC Chomutov FC Chomutov
Zdirec n. D. Tatran Zdirec nad Doubravou 3:1 AET FSC Stara Rise Stara Rise
Cesky Brod SK Cesky Brod 1:3 Slovan Velvary Slovan Velvary
Tatran Sedlcany Tatran Sedlcany 0:4 FC MAS Taborsko FC MAS Taborsko
SK Detmarovice SK Detmarovice 1:7 FK Fotbal Trinec Fotbal Trinec
Sokol Srbice Sokol Srbice 1:2 FK Kraluv Dvur Kraluv Dvur
FK Zbuzany FK Zbuzany 1953 1:3 TJ Jiskra Domazlice Domazlice
Unie Hlubina TJ Unie Hlubina 1:2 FC MSA Dolni Benesov Dolni Benesov
Frenstat p. R. SK Beskyd Frenstat pod Radhostem 1:2 FC Hlucin FC Hlucin
Val. Mezirici TJ Valasske Mezirici 4:2 AET FC TVD Slavicin Slavicin
1.HFK Olomouc 1.HFK Olomouc 0:3 FC Zbrojovka Brno Zbrojovka Brno
FK Velké Hamry FK Velké Hamry 0:4 FK Varnsdorf FK Varnsdorf
AFC Humpolec AFC Humpolec 0:9 FC Vysocina Jihlava FC Vysocina
Tat. Vsechovice Tatran Vsechovice 0:4 FC Odra Petrkovice Petrkovice
FK Komarov FK Komarov 0:1 Loko Vltavin Loko Vltavin
FK Prepere FK Prepere 6:2 TJ Dvur Kralove nad Labem TJ Dvur Kralove
HS Kromeriz SK Hanacka Slavia Kromeriz 2:3 on pens MFK Vitkovice Vitkovice
Rosice FC Slovan Rosice 4:2 FC Velke Mezirici Velke Mezirici
Sokol Lanzhot TJ Sokol Lanzhot 2:1 on pens 1.SC Znojmo 1.SC Znojmo
Jiskra Rymarov TJ Jiskra Rymarov 2:3 SK Unicov SK Unicov
OEZ Letohrad OEZ Letohrad 0:3 FC Hradec Králové Hradec Králové
TJ Skastice TJ Skastice 3:5 SK Lisen SK Lisen
SS Ostra SS Ostra 1:3 FC Sellier & Bellot Vlašim Vlašim
SK Slany SK Slany 0:4 FK Slavoj Vysehrad FK Slavoj
SK Libcany SK Libcany 0:3 FK Chlumec nad Cidlinou Chlumec n/Cidl.
MFK Dobris MFK Dobris 0:2 FC Pisek FC Pisek
Tue Aug 20, 2019 Vysoké Mýto SK Vysoké Mýto 0:2 FK Pardubice FK Pardubice
Sokol Tasovice Sokol Tasovice 0:1 SFK Vrchovina SFK Vrchovina

Most valuable players

#PlayerClubMarket value
1
Adam Hlozek
Second Striker
AC Sparta Praha
2
Ondrej Kolar
Goalkeeper
SK Slavia Prague
3
Nicolae Stanciu
Attacking Midfield
SK Slavia Prague
4
Peter Olayinka
Left Winger
SK Slavia Prague
5
Petr Sevcik
Central Midfield
SK Slavia Prague

Top goalscorers

#PlayerAgeClubGoals
1
Tomas Bastin
Forward
27FK Chlumec nad Cidlinou
2
Tomas Wojnar
Attacking Midfield
23FK Fotbal Trinec
3
Libor Kozak
Centre-Forward
31AC Sparta Praha
4
Lukas Matejka
Centre-Forward
21FK Ustí nad Labem
5
Milan Skoda
Centre-Forward
33SK Slavia Prague
Who do you want to win?

In this match you stick with...

versus FC Slovan LiberecFC Slovan Liberec AC Sparta PrahaAC Sparta Praha