To use this site, please enable Javascript.

Matches Mar 5, 2000

matchday 23 SSV Ulm 1846 SSV Ulm 1846 2:1 SV Werder Bremen Werder Bremen
 
E. Frankfurt Eintracht Frankfurt 1:1 Borussia Dortmund Bor. Dortmund
matchday 21
FC St. Pauli FC St. Pauli 1:1 Tennis Borussia Berlin TeBe Berlin
  RW Oberhausen Rot-Weiß Oberhausen 2:2 Stuttgarter Kickers Stuttg. Kickers
 
Hannover 96 Hannover 96 1:1 Kickers Offenbach K. Offenbach
matchday 27 Aston Villa Aston Villa 1:1 Arsenal FC Arsenal
  Leeds Leeds United 3:0 Coventry City Coventry
 
Leicester Leicester City 5:2 Sunderland AFC Sunderland
  RCD Mallorca RCD Mallorca 1:1 Real Zaragoza Real Zaragoza
  Rayo Vallecano Rayo Vallecano 0:1 Deportivo Alavés Alavés
  Celta de Vigo Celta de Vigo 2:0 Racing Santander Racing
 
Atlético Madrid Atlético Madrid 0:0 Real Betis Balompié Real Betis
  Real Sociedad Real Sociedad 1:0 RCD Espanyol Barcelona Espanyol
 
Sevilla FC Sevilla FC 0:1 Real Valladolid CF Real Valladolid
  Málaga CF Málaga CF 1:0 Deportivo de La Coruña Dep. La Coruña
matchday 24 Parma Parma Calcio 1913 3:0 Reggina 1914 Reggina
  Venezia Venezia FC 1:2 AC Perugia Calcio Perugia
  Hellas Verona Hellas Verona 0:0 Bologna FC 1909 Bologna
 
Juventus Juventus FC 2:0 SSC Bari Bari
 
AS Roma AS Roma 1:0 Torino FC Torino
  Lecce US Lecce 0:1 SS Lazio Lazio
 
AC Milan AC Milan 1:2 Inter Milan Inter
matchday 23
FC Wacker FC Wacker Innsbruck 1:1 SK Sturm Graz Sturm Graz
matchday 24 Sparta R. Sparta Rotterdam 3:1 RKC Waalwijk RKC Waalwijk
  NEC Nijmegen NEC Nijmegen 0:1 FC Utrecht FC Utrecht
  Twente FC Twente Enschede FC 0:0 Ajax Amsterdam Ajax
  Heerenveen SC Heerenveen 3:0 Feyenoord Rotterdam Feyenoord
  De Graafschap De Graafschap Doetinchem 3:0 FC Den Bosch FC Den Bosch
matchday 23 Samsunspor Samsunspor 5:1 Vanspor Vanspor
  Göztepe Göztepe 2:0 MKE Ankaragücü Ankaragücü
  Bursaspor Bursaspor 3:1 Adanaspor Adanaspor
 
Antalyaspor Antalyaspor 1:3 Galatasaray SK Galatasaray
matchday 22 AO Xanthi AO Xanthi 2:1 Proodeftiki Neolea Proodeftiki
  Aris Saloniki Aris Thessaloniki 2:1 Apollon Smyrnis Apollon Smyrnis
  PAOK Salonika PAOK Thessaloniki 4:0 Iraklis Thessaloniki Iraklis
  Panachaiki Panachaiki GE 1:2 PS Kalamata PS Kalamata
  OFI Crete OFI Crete 0:2 Panionios Athens Panionios
  Panathinaikos Panathinaikos Athens 4:0 Ethnikos Asteras Ethn. Asteras
  AEK Athens AEK Athens 1:0 Paniliakos Pyrgos Paniliakos
matchday 23 PAS Giannina PAS Giannina 2:1 Athinaikos AS Athinaikos
  Olymp. Volou Olympiakos Volou 1:0 FAS Naousa FAS Naousa
  Ethn. Piraeus Ethnikos Piraeus 2:2 Panetolikos GFS Panetolikos
  Panserraikos Panserraikos 4:2 AE Larisa AE Larisa
  Apollon Pontou Apollon Pontou 6:0 Anagennisi Karditsas Anag. Karditsas
  GAS Ialysos GAS Ialysos 1948 1:0 Pierikos Katerini Pierikos
  Agios Nikolaos AO Agios Nikolaos 1:1 Panegialios GS Panegialios
  GS Kallithea GS Kallithea 1:0 AO Egaleo AO Egaleo
  Panelefsiniakos Panelefsiniakos AO 2:0 Veria NPS Veria NPS
matchday 25 Club Brugge Club Brugge KV 2:0 KVC Westerlo KVC Westerlo
  Beerschot AC Beerschot AC 1:3 RSC Anderlecht RSC Anderlecht
matchday 19 Chmel Blsany FK Chmel Blsany 2:1 1.FK Pribram 1.FK Pribram
  Hradec Králové FC Hradec Králové 0:0 SK Sigma Olomouc Sigma Olomouc
  Zbrojovka Brno FC Zbrojovka Brno 1:0 Slezsky FC Opava SFC Opava
  C. Budejovice SK Dynamo Ceske Budejovice 2:0 FK Jablonec FK Jablonec
matchday 16 Lech Poznan Lech Poznan 2:0 Zaglebie Lubin Zaglebie Lubin
  Pol. Warsaw Polonia Warsaw 1:0 Widzew Lodz Widzew Lodz
  Pogon Szczecin Pogon Szczecin 1:0 Dyskobolia Grodzisk Wielkopolski Grodzisk
matchday 18 ND Primorje ND Primorje 1:0 ND Gorica ND Gorica
  NK Dravograd NK Dravograd 1:1 NK Celje NK Celje
  NK Maribor NK Maribor 0:0 NK Olimpija Ljubljana NK Olimpija
  Rudar Velenje NK Rudar Velenje 1:0 NK Pohorje NK Pohorje
  NS Mura NS Mura 0:2 NK Korotan Prevalje NK Korotan
  NK Domzale NK Domzale 4:1 ND Beltinci Beltinci
matchday 19 FC Nagykanizsa 1.FC Nagykanizsa 3:1 Vác FC Vác
matchday 15 AS Marsa AS Marsa 0:1 JS Kairouanaise JS Kairouan
  CA Bizertin Club Athlétique Bizertin 0:0 ES Zarzis ES Zarzis
  Olympique Beja Olympique Beja 1:0 Club Olympique de Transports CO Transports
  Club Africain Club Africain Tunis 0:1 Etoile Sportive du Sahel ES Sahel
  Stade Tunisien Stade Tunisien 1:1 US Monastir US Monastir
  CS Sfaxien Club Sportif Sfaxien 0:4 Esperance Tunis Esperance
Round of 16 FC Fribourg FC Fribourg 0:3 FC Thun FC Thun
  FC Aarau FC Aarau 1:3 Servette FC Servette FC
  G. Bordeaux FC Girondins Bordeaux 1:0 FC Metz FC Metz
  Red Star FC Red Star FC 1:2 Olympique Lyon Olympique Lyon
  RUFC Calais RUFC Calais 5:2 on pens AS Cannes Cannes
  GSI Pontivy GSI Pontivy 0:4 AS Monaco Monaco
  Nîmes Olympique Nîmes Olympique 2:0 Amiens SC Amiens SC
  FC Nantes FC Nantes 5:3 on pens FC Gueugnon FC Gueugnon
matchday 25 Genoa Genoa CFC 2:0 Chievo Verona Chievo Verona
  Treviso ACD Treviso 3:2 Fermana FC Fermana
  Virtus Bergamo Virtus Ciserano Bergamo 1909 0:0 Cesena FC Cesena
 
SSC Napoli SSC Napoli 3:1 US Salernitana 1919 Salernitana
  Cosenza Cosenza Calcio 1:0 US Savoia 1908 Savoia
  Ravenna Ravenna FC 2:0 AC Monza Monza
  FC Empoli FC Empoli 2:1 LR Vicenza LR Vicenza
  Ternana Ternana Calcio 0:1 UC Sampdoria Sampdoria
  UC AlbinoLeffe UC AlbinoLeffe 2:1 Calcio Lecco 1912 Lecco
  Lumezzane FC Lumezzane 3:1 SPAL SPAL
  Como Como 1907 0:0 Lucchese 1905 Lucchese
  Montevarchi Aquila 1902 Montevarchi 0:1 Calcio Sandonà Sandonà
  Brescello Calcio Brescello Calcio 1:0 AC Pisa 1909 AC Pisa
  Cittadella AS Cittadella 0:0 ACN Siena 1904 Siena
  Modena Modena FC 2018 1:1 US Cremonese Cremonese
  Carrarese Carrarese Calcio 1908 1:1 AC Reggiana 1919 Reggiana
  AS Livorno AS Livorno 0:0 Varese Calcio Varese
  Catania Calcio Catania 2:1 US Avellino 1912 Avellino
  Benevento Benevento Calcio 2:2 SS Juve Stabia Juve Stabia
  AS Lodigiani AS Lodigiani 2:2 ASD Castel di Sangro Castel di Sangr
  Palermo Palermo FC 3:1 Sport Club Marsala 1912 Marsala 1912
  Giulianova Real Giulianova SSD 0:2 SSD Fidelis Andria Fidelis Andria
  Ascoli Ascoli Calcio 1:1 US Viterbese 1908 Viterbese
  Nocerina Nocerina 1910 2:1 Atletico Catania Atletico Catania
  Anconitana US Anconitana 2:0 AS Gualdo Casacastalda Gualdo
matchday 29 CF Extremadura CF Extremadura (diss.) 4:1 Villarreal CF Villarreal
  Córdoba CF Córdoba CF 1:0 SD Compostela SD Compostela
  UE Lleida UE Lleida (liq.) 3:0 Atlético Madrid B Atl. Madrid B
  CD Logroñés CD Logroñés (liq.) 0:1 CD Leganés CD Leganés
  UD Salamanca UD Salamanca (liq.) 0:0 CP Mérida (diss.) CP Mérida
  UD Las Palmas UD Las Palmas 0:2 CA Osasuna CA Osasuna
  Getafe Getafe CF 1:0 Sporting Gijón Sporting Gijón
  Albacete Albacete Balompié 2:1 CD Toledo CD Toledo
matchday 24 FC Dordrecht FC Dordrecht 1:3 NAC Breda NAC Breda
  Excelsior SBV Excelsior Rotterdam 4:2 RBC Roosendaal RBC Roosendaal
matchday 28 UD Sanse UD San Sebastián de los Reyes 1:3 Real Ávila CF Real Ávila
  UD Lanzarote UD Lanzarote 1:0 Real Avilés CF Real Avilés
  CF Fuenlabrada CF Fuenlabrada 2:0 Cultural Leonesa CyD Leonesa
  Mensajero CD Mensajero 0:0 Universidad de Las Palmas (liq.) Uni. Las Palmas
  CD Lugo CD Lugo 1:0 Caudal Deportivo Caudal
  Racing Ferrol Racing Ferrol 1:1 Real Madrid Castilla RM Castilla
  Pájara Playas UD Pájara Playas de Jandía 0:1 CD Ourense (liq.) CD Ourense
  Ponferradina SD Ponferradina 0:0 CD Móstoles URJC CD Móstoles
  G. Segoviana Gimnástica Segoviana CF 0:1 Real Oviedo Vetusta Oviedo Vetusta
matchday 17 Young Violets Young Violets Austria Wien 1:0 SV Neuberg SV Neuberg
  FAC Floridsdorfer AC 2:0 SV Horn SV Horn
  Simmering 1. Simmeringer SC 1:1 FC Deutschkreutz Deutschkreutz
  Würmla SV Würmla 0:1 ASK Baumgarten Baumgarten
matchday 15 FC Echallens FC Echallens Région 1:2 FC Bex FC Bex
  Meyrin FC Meyrin FC 2:2 FC Naters Oberwallis FC Naters
matchday 16 Signal FC Signal FC Bernex-Confignon 3:3 FC Visp FC Visp
matchday 15 FC Münsingen FC Münsingen 6:0 SV Lyss SV Lyss
matchday 16 FC Serrières FC Serrières NE 1:0 FC Stade-Payerne Stade-Payerne
matchday 11 Malcantone Agno AC Malcantone 2:1 FC Tuggen FC Tuggen
  FC Ascona FC Ascona 1:1 Zug 94 Zug 94
matchday 15 Rapperswil-Jona FC Rapperswil-Jona 3:1 FC Freienbach FC Freienbach
matchday 10 Carchá Deportivo Carchá 4:0 Cobán Imperial Cobán Imperial
  Suchitepéquez CD Suchitepéquez 0:2 Deportivo Zacapa Tellioz Zacapa
  Santa Lucía C. Santa Lucía Cotzumalguapa FC 3:2 Deportivo Escuintla Escuintla
  Sacachispas CSD Sacachispas 2:1 Antigua GFC Antigua GFC
matchday 16 KSV Ankerbrot KSV Ankerbrot 1:1 DSV Fortuna 05 Wien Fortuna 05
  Gersthof Gersthofer SV 0:4 SK Rapid Wien II Rapid Wien II
  LAC-Inter Landstraßer AC-Inter 1:2 SV Wienerberg Wienerberg
  Slovan HAC SK Slovan HAC 2:2 SV Dinamo Helfort 15 Young Stars Helfort
  SR Donaufeld SR Donaufeld 2:2 Post SV Wien Post SV Wien
  Illmitz FC Illmitz 1:0 SV Leithaprodersdorf Leithaprodersd.
matchday 13 FC Sion U18 FC Sion U18 3:1 Team Aargau U18 Aargau U18
First Round 1st leg Barbados Barbados 2:2 Grenada Grenada
  Anguilla Anguilla 1:3 Bahamas Bahamas
  St. Vincent Saint Vincent and the Grenadines 9:0 United States Virgin Islands US Virgin
  Cuba Cuba 4:0 Cayman Islands Cayman Islands
  B. Virgin British Virgin Islands 1:5 Bermuda Bermuda
  Saint Lucia Saint Lucia 1:0 Suriname Suriname
  Dominican Rep. Dominican Republic 3:0 Montserrat Montserrat
Group A El Salvador El Salvador 5:0 Belize Belize
Final Raja Casablanca Raja Club Athletic Casablanca 2:0 Africa Sports Africa Sports
matchday 19 Tollygunge Tollygunge Agragami 1:3 FC Kochin (diss.) FC Kochin
matchday 23 Nuremberg II 1.FC Nuremberg II 1:2 SpVgg Stegaurach Stegaurach
  TSV Aindling TSV Aindling 1:0 Schwaben Augsburg Schwaben Augsb.
matchday 21 Itzehoer SV Itzehoer SV (bis 2010) 1:1 Concordia Hamburg Concordia
  Eimsbütteler TV Eimsbütteler TV 2:0 TSV Lägerdorf TSV Lägerdorf
  TuS Felde TuS Felde 1:1 VfL Pinneberg VfL Pinneberg
  TuS Dassendorf TuS Dassendorf 4:1 SV Lurup SV Lurup
  SF Ricklingen Sportfreunde Ricklingen 0:6 Rotenburger SV Rotenburger SV
matchday 20 Berliner AK Berliner AK 07 2:0 Köpenicker FC Köpenicker FC
  TSG Neustrelitz TSG Neustrelitz 2:3 SD Croatia Berlin Croatia Berlin
  Eintr. Schwerin FC Eintracht Schwerin 1:0 Lichterfelder FC Berlin LFC Berlin
  FC Schönberg 95 FC Schönberg 95 3:2 SV Warnemünde SV Warnemünde
  H. Zehlendorf FC Hertha 03 Zehlendorf 1:3 1.FC Frankfurt (Oder) 1.FC Frankfurt
  Fort. Magdeburg Fortuna Magdeburg 1:0 1.Suhler SV 1.Suhler SV
  1.SV Gera 1.SV Gera 0:0 VfB Zittau VfB Zittau
  W. Nordhausen FSV Wacker Nordhausen 0:1 VfB Leipzig II VfB Leipzig II
  FC Grimma FC Grimma 4:2 SV Schott Jena Schott Jena
matchday 16 Pr. Lengerich Preußen Lengerich 2:2 FC Eintracht Rheine Eintr. Rheine
matchday 19 Ludwigsburg 07 SpVgg 07 Ludwigsburg 1:0 VfL Kirchheim VfL Kirchheim
matchday 25
VfB Lübeck VfB Lübeck 0:3 SV Wilhelmshaven Wilhelmshaven
  FC Bremerhaven FC Bremerhaven 2:0 I.SC Göttingen 05 Göttingen 05
 
Holstein Kiel Holstein Kiel 3:0 TuS Celle FC TuS Celle FC
  SC Norderstedt 1.SC Norderstedt 1:1 Arminia Hannover Arm. Hannover
  Hamburger SV II Hamburger SV II 2:1 Eintracht Braunschweig E. Braunschweig
matchday 22
1.FC Magdeburg 1.FC Magdeburg 1:4 SV Babelsberg 03 Babelsberg 03
matchday 21 SC Pfullendorf SC Pfullendorf 0:0 SG Quelle Fürth Quelle Fürth
  1860 München II TSV 1860 München II 4:3 FC Bayern Munich II FC Bayern II
matchday 26
SC Verl SC Verl 3:1 1.FC Kaiserslautern II K'lautern II
  VfL Bochum II VfL Bochum II 1:4 SC Paderborn 07 SC Paderborn

Select date

Player birthdays

Coach birthdays